Sınavlar İle İlgili Önemli Bilgilendirme

Değerli öğrencimiz,

sınavlar ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel hususlar ile sınav türlerinde dikkat edilecek hususlar aşağıda belirtilmiştir. Uzaktan eğitim sistemleri ile ilgili her türlü sorularınız için ekampus@btu.edu.tr adresine eposta gönderebilirsiniz. 

Sınavlar ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken genel hususlar:

1- Sınavlarda kopya çekmek ya da çekmeye teşebbüs etmek ceza gerektiren disiplin suçlarındandır. 

2- Sınava gireceğiniz bilgisayar, telefon ya da tabletin tarih ve saatinin doğru olduğundam emin olunuz.

3- İnternet tarayıcılarına eklenen çeviri programlarını mutlaka kaldırınız. Bu programlar, çevrim içi sınavlarda soruları ve cevap şıklarını okunamayacak anlamsız ifadelere dönüştürmektedir.

4- Çok sayıda öğrencinin girdiği sınavlarda kısa süreli yavaşlamalar ve gecikmeler yaşanabilir. Bu durumda lütfen 30 saniye kadar bekleyiniz. Sorunun çörülmemesi durumunda F5 ile ya da adres çubuğunda Yenile simgesine tıklayarak sayfayı yenileyiniz.

5- ekampus.btu.edu.tr’de takvim bölümüde sınavların bitiş saatleri, ödevlerin teslim tarihleri gözükür.. Sınavların başlangıç tarih ve saatlerini ekampus.btu.edu.tr'de ilgili dersin içeriğinde ya da bölümünüz web sayfasında bulabilirsiniz.

6- Çevrim dışı klasik sınavlarda ve ödev/projelerde herhangi bir teknik aksaklık ile karşılaşmamanız için 15 dakikalık yükleme süreleri sınav sürelerine eklenmiştir. Dolasıyla dosyanızı sisteme yüklemek için ek süre verilmeyecektir.

7- Klasik Sınav ile proje/ödev yüklerken dosya adını öğrencino_ad_soyad şeklinde yazınız.

8- Sınav esnasında teknik bir sorun ile karşılaşıldığında tarih ve saat görünecek şekilde alınacak ekran görüntüsü, ders ve öğrenci bilgisi ile ekampus@btu.edu.tr adresine gönderiniz.

9. Ekampus şifrenizi hiç değiştirmediyseniz şifrenizi değiştiriniz.

10- Sınavlar ile ilgili olarak daha detaylı bilgi için rehbere göz atabilirsiniz.

https://depo.btu.edu.tr/dosyalar/uzem/Dosyalar/S%c4%b1nav,%20%c3%b6dev,%20proje%20y%c3%bckleme%20Eyl%c3%bcl%202020k.pdf

Üniversitemizde uzaktan eğitim yoluyla verilen derslerin sınav uygulamalarında dört farklı sınav uygulanabilmektedir.

A) Çevrim Dışı Klasik Sınav: Basitçe evet ya da hayır olarak cevaplanamayan, şıkları bulunmayan yazılı soruları ifade eden sınav türüdür. Uzaktan eğitim öğrenme ortamında (ekampus.btu.edu.tr) paylaşılan sınav soruları, öğrenciler tarafından cevaplanıp, ilgili cevap kâğıdı belirtilen saatler aralığında öğretim elemanının belirlediği süre içerisinde, ekampus.btu.edu.tr öğrenme ortamına yüklenir.

Çevrim Dışı Klasik Sınavda dikkat edilecek hususlar:

-Klasik Sınavda cevap kağıdınızı sisteme yüklerken dosya adını öğrencino_ad_soyad şeklinde yazınız.

- Sınav sorularına vereceğiniz yanıtların sisteme word, pdf ya da fotoğraf olarak sisteme yüklenmesi istenebilir. Kağıt kalem ile yapmış olduğunuz sınavları sisteme en hızlı şekilde yüklenmek için fotoğrafı pdf dosyasına küçülterek çeviren programları kullanmanız önerilir. Yüklemek istediğiniz dosya ne kadar küçük boyutta olursa yükleme hızınız artacaktır. EKAMPUS’TE YÜKLEME SINIRINDAN DOLAYI FOTOĞRAFLARI MUTLAKA PDF YE ÇEVİRİLİP YÜKLEYİNİZ.

Fotoğrafı pdf ye çevirerek boyutu azaltan programlar

-Microsoft Lens: Öğrenci epostanız ile tam sürümü kullanabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.office.officelens&hl=en&gl=US

https://apps.apple.com/us/app/microsoft-lens-pdf-scanner/id975925059

-Adobe Scan:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.adobe.scan.android&hl=en&gl=US

https://apps.apple.com/us/app/adobe-scan-pdf-ocr-scanner/id1199564834

Çevrim dışı klasik sınav yüklenmesi:

1- Dosyayı gönderirken önce gönderim ekle seçilir.

2- Gönderilecek dosya sürüklenerek ya da dosya simgesine basılarak yüklenir ve değişikleri kaydete basılır.

3- Ödev göndere basılır.

4- Ödevi kendini yaptığınıza dair onay kutucuğu işaretlenir ve devama basılır.

5- Sonrasında gönderim durumunda ödeviniz gözükür.

B) Çevrim İçi Test Sınavı: Çoktan seçmeli, kısa yanıtlı ve/veya ayrıntılı yanıtlı olarak hazırlanan sorular, akademik takvimde belirtilen tarihler aralığında öğretim elemanının belirlediği süre içinde, ekampus.btu.edu.tr öğrenme ortamında akademik takvimde belirtilen tarihler saat aralığında çevrimiçi olarak gerçekleştirilir.

Çevrim İçi Test Sınavında dikkat edilecek hususlar:

- İnternet tarayıcılarına eklenen çeviri programlarını mutlaka kaldırınız. Bu programlar, çevrim içi sınavlarda soruları ve cevap şıklarını okunamayacak anlamsız ifadelere dönüştürmektedir.

- Sınava başlamadan önce sınava girilecek bilgisayar, telefon ya da tabletin tarih ve saatinin doğru olduğundam emin olunuz.

- Sınavı bitirdiğinizde TÜMÜNÜ GÖNDER VE BİTİR'İ seçtikten sonra gelecek olan onay kutusunda TÜMÜNÜ GÖNDER VE BİTİRİ ve son olarak da TÜMÜNÜ GÖNDER VE BİTİRİ” seçilir.

- Sınav esnasında sol tarafta bulunan soruyu işaretle simgesi geri dönmek istediğiniz soruları kendinizi not düşmek için kullanılır. GEÇMİŞ SORULARIN GÖRÜNTÜLENEMEYECEĞİ SORULAR İÇİN KULLANILAMAZ. Sağ tarafta bulunan sınav gezintisi simgesi ise kaç soru olduğu ve kaçıncı soruda olduğunuzu gösterir.

- Çok sayıda öğrencinin girdiği sınavlarda kısa süreli donmalar yaşanabilir. Bu durumda lütfen 30 saniye kadar bekleyiniz. Sorunun görülmemesi durumunda F5 ile ya da adres çubuğunda Yenile simgesine tıklayarak sayfayı yenileyiniz.

- Bazı sınavlarda aynı sayfada birden fazla soru yer alabilir. Dersin Hocası soruların tek sefer  görüntülenebileceği, soruların tekrar çözülemeyeceği şeklinde sınavınızı hazırlamış olabilir. 1 sefer denemesi olan sınavlarda çıkarsanız tekrar sınava giremezsiniz

- Bazı sınavlar soruların tekrar çözülemeyeceği şekilde ayarlanır. Dolasıyla bu sınavlarda önceki sorulara geri dönülemez.

- Takvim bölümüde sınavların bitiş saati görülür. Sınavların başlangıç tarih ve saatlerini ekampus.btu.edu.tr'de ilgili dersin içeriğinde ya da bölümünüz web sayfasında bulabilirsiniz.

C) Çevrim İçi Sözlü Sınav: Kayıt altına alınmak şartı ile sınav, BigBlıeButton ve Teams gibi platformlar aracılığı ile sözlü şeklinde akademik takvimde belirtilen tarihler aralığında öğretim elemanının belirlediği tarihte uygulanır.

Hocanız tarafından verilen bağlantıdan sözlü sınava belirtilen tarih ve saatte girebilirsiniz.

D) Proje/Ödev: Ders konuları kapsamında, proje/ödev ile ilgili yapılacaklar açıkça listelenir. Öğrenciler tarafından tamamlanan proje/ödev, akademik takvimde belirtilen tarihler aralığında öğretim elemanının belirlediği süre içerisinde ekampus.btu.edu.tr öğrenme ortamına yüklenir.

Proje/Ödev tesliminde dikkat edilecekler:

- Proje/ödev yüklerken dosya adını öğrencino_ad_soyad şeklinde yazınız.

- Sınav sorularına vereceğiniz yanıtların sisteme word, pdf ya da fotoğraf olarak sisteme yüklenmesi istenebilir. Kağıt kalem ile yapmış olduğunuz sınavları sisteme en hızlı şekilde yüklenmek için fotoğrafı pdf dosyasına küçülterek çeviren programları kullanmanız önerilir. Yüklemek istediğiniz dosya ne kadar küçük boyutta olursa yükleme hızınız artacaktır. Ekampus’te yükleme sınırından dolayı fotoğrafları mutlaka pdf ye çevirilip yükleyiniz.

Fotoğrafı pdf ye çevirerek boyutu küçülten programlar

-Microsoft Lens: Öğrenci epostanız ile tam sürümü kullanabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.office.officelens&hl=en&gl=US

https://apps.apple.com/us/app/microsoft-lens-pdf-scanner/id975925059

-Adobe Scan:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.adobe.scan.android&hl=en&gl=US

https://apps.apple.com/us/app/adobe-scan-pdf-ocr-scanner/id1199564834

Proje/Ödevin yüklenmesi:

1- Dosyayı gönderirken önce gönderim ekle seçilir.

2- Gönderilecek dosya sürüklenerek ya da dosya simgesine basılarak yüklenir ve değişikleri kaydete basılır.

3- Ödev göndere basılır.

4- Ödevi kendini yaptığınıza dair onay kutucuğu işaretlenir ve devama basılır.

5- Sonrasında gönderim durumunda ödeviniz gözükür.


 


 

31 Mart 2023